HISTORICKÉ LOKALITY
Historické lokality současné obce Lipno nad Vltavou byly vymezeny komparací mapových podkladů současného katastru nemovitostí s mapovými podklady tzv. stabilního katastru z poloviny 19. století. Stabilní katastr byl pro srovnání použit především proto, že jeho mapové podklady byly vytvořeny na základě přesného měření v terénu, přičemž toto měření bylo založeno na vědeckých postupech.
Dnešní území obce Lipno nad Vltavou je přitom téměř identické s územím historické katasterní obce Slupečná (něm. Lupetsching) s tím, že je na severu doplněno územím tří osad původně patřících pod katasterní obec Bolechy a na východě a na jihu částmi území původních katasterních obcí Dvorečná, Loučovice, Krásná Pole, Přední Výtoň a Zadní Výtoň.
Vzhledem k tomu, že "územní přírůstky" na úkor původních katasterních obcí Krásná Pole, Přední Výtoň a Zadní Výtoň jsou v současné době zatopené vodou přehradní nádrže Lipno I, nejsou tato místa do historických lokalit obce zahrnuta. Stejně tak nejsou do historických lokalit zahrnuty ani přírůstky na úkor obce Dvorečná, neboť v tomto případě se jedná pouze o v minulosti nikdy neosídlené části lesních porostů.
Přesná specifikace historických lokalit obce Lipno nad Vltavou je součástí níže uvedené tabulky. V závorce jsou uvedeny poslední známé názvy v němčině.
Původní katasterní obec | Místo |
Slupečná | Slupečná (Luppetsching), Petrův mlýn (Petermühle), Kobylnice (Goblenz), Mrakšov (Mörixhof), Lipno (Lippen), Studené (Studene), Plískov (Stockern), Kaliště (Gollitsch) |
Bolechy | Kramolín (Gromaling), Edelmühle, Březovice (Pschieslowitz), Dobrá Voda (Gutwasser), Lopatné (Lopatne), Loučovický mlýn (Kienmühle) |
Loučovice | část v okolí usedlosti zvané Königswirtschaft a nového vlakového nádraží |
Poznámky: Jádro historických lokalit obce tvoří místa prvních dvou původních katasterních obcí. Německé názvy lokalit v závorce jsou převzaty ze Seznamu míst v klálovství Českém setaveného na základě úředních dat k rozkazu c. k. místodržitelství a vydaného v Praze roku 1913.