LIPENSKÉ HODINY

Sraz je u hodin! nebo Sejdeme se u hodin! Ještě dnes můžeme tato slova mezi místními obyvateli zaslechnout. Místo srazu je přitom jasné i těm, kteří již skutečné hodiny na lipenském sídlišti v prostoru křižovatky u domu čp. 4 nepamatují. Přes 30 let přitom byla kovová konstrukce opatřená reklamími banery a čtveřicí velkých hodin výraznou dominantou celého lipenského sídliště.

Kdy a kým přesně byly lipenské hodiny na své místo instalovány se z dostupných zdrojů nepodařilo dosud vypátrat. Ohledně kovové dominanty lipenského sídliště přitom není žádný zápis ani v obecní kronice. Přesto je možné kovovou kontrukci ve tvaru cca 4 metry vysokého hranolu se základnou cca 1 x 1 m, na kterém byly v horní části umístěny čtvery hodiny s velkými ciferníky, považovat za jednu z dominant obce v její novodobé historii.

Hodiny

Poloha objektu

Hodiny se v minulosti nacházely na travnaté vyvýšenině v prostoru křižovatky místních komunikací v blízkosti domu čp. 4 (dříve hotel RaJ Kaplice, poté Hotel Lipno, dnes bytový dům kladenského bytového družstva) a tvořily dominantu nejen prostoru křižovatky, ale v podstatě celého lipenského sídliště i celé obce. V současné době již neexistují a místo, kde dříve stávaly, dnes již připomíná pouze betonový základ po většinu roku zarostlý travou.

Podmínky použití informací:

Není-li u jednotlivých příspěvků, článků a ostatního textu uvedeno jinak, je veškerý textový obsah těchto webových stránek volně k dispozici a je zpřístupňován v rámci licence Creative Commons BY-SA 3.0 CZ. Obrazový obsah může být chráněn autorským zákonem. V případě zájmu o použití některého z obrázků či fotografie nás neváhejte kontaktovat.

CC BY-SA

Administrace

HISTORIA LIPENENSIS

Stránky věnované historii obce Lipno nad Vltavou